Artikel bewaren

Je hebt een account nodig om artikelen in je profiel op te slaan

Login of Maak een account aan
Reacties0

Susan Bögels | ‘Je kunt jezelf opnieuw opvoeden’

Hoe beïnvloeden onze jeugdervaringen de manier waarop we opvoeden, relateren en behandelen? Hoogleraar Family Mental Health & Mindfulness Susan Bögels schreef een boek over een methode die cliënten én professionals leert eerst hun eigen innerlijke dynamiek te reguleren, als basis voor duurzame verandering in relaties en behandeling.
foto: Christiaan Krop
Je nieuwste boek heet Parenting Ourselves. Word je eigen veilige hechtingsfiguur. Wat was voor jou de aanleiding om dit boek te schrijven?
‘De aanleiding ligt besloten in Mindful Parenting, een training waarmee ik nu al 25 jaar werk en waarnaar we veel onderzoek hebben gedaan. In één sessie, Parenting Ourselves, laten we ouders teruggaan naar hun eigen jeugd en daarbij zien zij hoe het gedrag van hun kind nu bij hen oude pijnstukken kan triggeren. We werken met een eenvoudige versie van de modi uit de schematherapie: kinddelen en geïnternaliseerde ouderdelen. Als een kind bijvoorbeeld een woedebui heeft, kan je eigen boze kinddeel geactiveerd worden, een deel dat vroeger misschien geen boosheid mocht voelen. Of het activeert een bestraffende ouderstem waarmee je onbedoeld je kind toespreekt. In Parenting Ourselves leren ouders die delen in zichzelf te herkennen en er zelf voor te zorgen: eerst naar binnen, voordat je reageert. Ik heb daarin zulke grote veranderingen bij mensen zien optreden dat het idee ontstond dat dit een op zichzelf staande methode kan worden.’
Hoe kreeg die methode vorm?
‘Het begon als een vijfdaagse retraite, voor iedereen die die innerlijke reis wil maken, niet alleen ouders, maar volwassenen in alle levensfasen en ook professionals. Inmiddels geef ik, samen met co-teacher George Langenberg, de retraite al jaren, ook internationaal, onder andere in Japan, China en Hongkong. Het is een intens proces dat ook in het Oosten sterk aanslaat, mede door de aandacht voor voorouders en familieprocessen. Op een gegeven moment dacht ik: dit
Premium


    Al abonnee? Log dan in